Varje dag kränks miljontals personers grundläggande rättigheter runt om i världen. De får inte säga vad de tycker, förälska sig i den person de vill ha eller utöva den sport de älskar. För oss handlar sport inte om att vinna till varje pris. Det är en mänsklig rättighet. Och vi tror på kraften i idrott. Det förenar oss - det får oss att fokusera på det vi har gemensamt i stället för det som skiljer oss åt.
Det är också därför som hummel har bestämt sig för att kämpa för rättvisa och jämlikhet genom att teckna ett tvåårigt partnerskap med Amnesty International Denmark. Syftet med partnerskapet är att öka medvetenheten om mänskliga rättigheter och därför kommer hummel och Amnesty att samarbeta i olika projekt med det övergripande målet att samla in pengar till de välkända icke-statliga organisationernas arbete för en bättre värld.
För att uppmärksamma det nya partnerskapet har vi designat en exklusiv livsstilskollektion baserad på Amnestys svarta och gula färger, och där logotypen är en kombination av sportmärkets ikoniska humla och Amnestys världskända taggtråd. All vinst som genereras från kollektionen kommer att skänkas direkt till Amnestys arbete för en mer rättvis värld.