HUMMEL FÖRVÄRVAR NEWLINE OCH HALO

HUMMEL INTENSIFIERAR SINA ANSTRÄNGNINGAR FÖR ATT UPPNÅ EN OMSÄTTNING PÅ 2 MILJARDER DKK UNDER 2023

Med förvärvet av de starka varumärkena Newline och HALO, har hummel fått en god start på 2020. Den nya satsningen är en del av hummels ambitiösa tillväxtstrategi fram till 2023 och kommer att komplettera företagets andra initiativ, som till exempel inrättandet av nya dotterbolag i Kina, USA och Indien 2019 samt på de viktigaste marknaderna i Europa.

STARKA INOM LAGSPORT OCH TRÄNING - FOKUSERAR NU OCKSÅ PÅ LÖPNING

hummel har alltid varit starka inom lagsporter, speciellt handboll och fotboll. Under den senaste tiden har fokus legat på att designa utrustning för det växande "tränings"-segmentet - och med de två nya varumärkena i familjen är hummel nu redo att gå in på den attraktiva marknaden för löputrustning.

ALLAN VAD NIELSEN, VD FÖR HUMMEL SA:

“Vi ser Newline och HALO som två starka danska varumärken med en tydlig DNA och starka rötter i prestationslöpning och träning. Med detta förvärv tar hummel ett viktigt strategiskt steg för att bli en synlig internationell aktör på löp- och träningsmarknaden i framtiden, och vi ser det som ett bra komplement till vår befintliga produktportfölj. Vi har stor respekt för arbetet och den utveckling som varumärket har genomgått under de senaste åren och vi ser fram emot att ytterligare stärka och utveckla Newline och HALO. Med detta förvärv kommer vi att se en stark synergi mellan hummel och Newline och vi ser fram emot att erbjuda våra kunder och partners en ny och unik möjlighet att köpa in en utökad produktportfölj”.

FÖRVÄNTAR EN REKORDOMSÄTTNING

hummel förväntar sig att leverera de största intäkterna i företagets historia 2019 och tillsammans med Newline och HALO kommer de att fortsätta sin pågående digitaliserings- och internationaliseringsprocess. Newline och HALO kommer att bli en integrerad del av hummels internationella dotterbolag och kommer att drivas från hummels huvudkontor i Århus.

Den tidigare ägaren Halberg Kapital i Svendborg är glad att hummel ska föra Newlines stolta traditioner vidare.

“Precis som resten av sektorn har vi haft många utmaningar de senaste åren. Vi har beslutat oss för att lämna sportklädesindustrin för att koncentrera oss på våra andra områden, där vi har större affärsframgång. Vi är glada att det är ett dansk, välkänt och respekterat familjeägt företag som kommer att föra stafettpinnen vidare. Med hummel har Newline fått en ambitiös och stark ägare som kommer att vidareutveckla varumärket och produkterna”, Säger Per Buch, styrelseordförande, Halberg Kapital.

Varumärket Carite, som Performance Group förvärvade 2016, ingår inte i transaktionen. Parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen.